Sweden, Stockholm
2018.07.14.

Facebook event

Legal cardpool up to: Reign and Reverie
MWL: unknown
Format: standard

decklist is mandatory!

Tournament starts: 10:00 (local time)
Store/venue: Dragon's Lair
Address: Kungsholmstorg 8, 112 21 Stockholm, Sweden
Contact: mik.holmberg@gmail.com

Statistics
loading
runner IDs
corp IDs
runner factions
corp factions
loading
runner IDs
corp IDs
runner factions
corp factions
References

Image

Netrunner Regionals Stockholm 2018 will be played at Dragon's Lair store on Kungsholmen, Stockholm. Sweden.

Please also register on the Facebook event . This way we can more easily book the correct number of seats at the venue.

Tournament Organizer: Mikael Holmberg

-----| Tournament info |-----

  • No of players: 9-20 = 4 rounds swiss - Top 4 cut
  • No of players: 21-32 = 4 rounds swiss - Top 8 cut
  • No of players: 33-56 = 5 rounds swiss - Top 8 cut
  • 65 minute rounds in swiss.
  • Cost: 90 Kr
  • Written/Printed decklists are mandatory..

-----| Time schedule |-----

  • Register: 10:00
  • Tournament start: 10:20
  • (Short lunch after swiss round 2)

-----| Rules |-----

Prizes
2018 Regional Championship
top 64: Amina alternate art card
top 16: one-credit, three-credit acrylic tokens
top 8: Engolo playmat
top 4: Kabonesa Wu plastic card
champion: Kabonesa Wu trophy + National Championship first-round bye
Matches
loading
Top-cut
Elimination match data is missing.
Swiss rounds
Swiss match data is missing.
Photos - no photos yet

Add photo


max 8MB png or jpg file

Videos - no videos yet


Login via NetrunnerDB to add photos or videos.
Results
Number of players: 33
Top cut players: 8
concluded by: Mikael Holmberg (CeeTee2001)
conflicts: strict

Login via NetrunnerDB to claim spot.

Top cut
rank player corp runner
#1 binnet Troll-lol-lol Next Batty [1st Place Stockholm Regionals] Sunnys House Party, now with Doughnuts! [1st Stockholm Reg]
#2 Elusive Bag of Tricks VI - Back in Business - (6-1 Sthlm Regionals) Shock Tactics - New meta, new conundrums
#3 Christian Naesseth CtM [3rd Stockholm Regional] Ghost Pirate [3rd Stockholm Regional]
#4 secondvictor Skorpios Defense Systems Valencia Estevez
#5 Cambro Skorporate Town (1st place US Nationals) ClanaxX basiclly a copy of TugtetguT deck
#6 Gejben CtM Val
#7 Marcus Pettersson Mti Mwekundu: Life Improved Hayley Kaplan: Universal Scholar
#8 burzmali Azmari EdTech 419

Swiss rounds
rank player corp runner
#1 André Nilsson Titan Transnational: Investing In Your Future MaxX: Maximum Punk Rock
#2 binnet Troll-lol-lol Next Batty [1st Place Stockholm Regionals] Sunnys House Party, now with Doughnuts! [1st Stockholm Reg]
#3 secondvictor Skorpios Defense Systems Valencia Estevez
#4 Cambro Skorporate Town (1st place US Nationals) ClanaxX basiclly a copy of TugtetguT deck
#5 Christian Naesseth CtM [3rd Stockholm Regional] Ghost Pirate [3rd Stockholm Regional]
#6 Marcus Pettersson Mti Mwekundu: Life Improved Hayley Kaplan: Universal Scholar
#7 Elusive Bag of Tricks VI - Back in Business - (6-1 Sthlm Regionals) Shock Tactics - New meta, new conundrums
#8 burzmali Azmari EdTech 419
#9 Gejben CtM Val
#10 emlun emlun's Skorporate Town Sunny Tempeau - Top 8 Cambridge Regionals
#11 kollapse Thimble mimble (1st-ish Halmstad Regionals) ClanaxX (1st-ish Halmstad Regionals)
#12 Greek Geek Mti Mwekundu MaxX
#13 postinternetsyndrome Azmari EdTech Valencia Estevez
#14 Johan Laine Pālanā Foods: Sustainable Growth Armand "Geist" Walker: Tech Lord
#15 Benjamin Lindberg Haas-Bioroid: Architects of Tomorrow Sunny Lebeau: Security Specialist
#16 dusk_ Totaly not just Skorporate town without Corporate Town (again) Bankrolling turtle psychic
#17 Jonathan Carlsson The Outfit: Family Owned and Operated Sunny Lebeau: Security Specialist
#18 Martin Ceder Haarpsichord Studios: Entertainment Unleashed Hayley Kaplan: Universal Scholar
#19 Rasmus Davidsson NBN: Controlling the Message Valencia Estevez: The Angel of Cayambe
#20 wastaz All-In SSO (4th King of Subways 2018) Swipsy-Swapsies (3-1 Kzoo SC)
#21 simili Personal Evolution Silhouette
#22 Ravn Ramussen Sportsmetal: Go Big or Go Home Armand "Geist" Walker: Tech Lord
#23 Mathias Koivistonen Azmari EdTech: Shaping the Future Ele "Smoke" Scovak: Cynosure of the Net
#24 Josefine Sjöberg Skorpios Defense Systems: Persuasive Power Armand "Geist" Walker: Tech Lord
#25 Tommy Kosic Tennin Institute: The Secrets Within Sunny Lebeau: Security Specialist
#26 Oscar Wadin NBN: Controlling the Message Ele "Smoke" Scovak: Cynosure of the Net
#27 HakanCarlstrom Mti Mwekundu Valencia Estevez
#28 Cecilia Schmidt Skorpios Defense Systems: Persuasive Power Leela Patel: Trained Pragmatist
#29 Fredrik 'Sap' Andersson Jinteki: Potential Unleashed Ken "Express" Tenma: Disappeared Clone
#30 Valery Lazarev Argus Security: Protection Guaranteed Silhouette: Stealth Operative
#31 Corrie Hammar AgInfusion: New Miracles for a New World Alice Merchant: Clan Agitator
#32 Bill Östlund Weyland Consortium: Builder of Nations Alice Merchant: Clan Agitator
#33 Marcus Hallin Skorpios Defense Systems: Persuasive Power Freedom Khumalo: Crypto-Anarchist

Registered players (19)